23. april 2019

Forkert udfyldt uddannelsesaftale?

Spørgsmål besvaret af: Kim Koch, advokat og konsulent, TEKNIQ Arbejdsgiverne

Spørgsmål

Vi har ansat en ny lærling for en måneds tid siden, og i den forbindelse har vi naturligvis udfyldt en uddannelsesaftale. Lærlingen proklamerer nu, at uddannelsesaftalen ikke er udfyldt korrekt og ikke overholder ansættelsesbevisloven, fordi vi ikke har anført, at VVS-overenskomsten mellem TEKNIQ og Blik- og Rørarbejderforbundet er gældende. Men vi har anført overenskomsten i uddannelsesaftalens punkt 7 under feltet ”Den kollektive overenskomst inden for uddannelsesområdet er:” Er det ikke nok?


Svar

Jeg kan godt forstå forvirringen, for I har jo anført den rette overenskomst. Undervisningsministeriets blanket til uddannelsesaftaler skal læses således, at feltet ”Den kollektive overenskomst inden for uddannelsesområdet er” alene vedrører lønnen. Det felt angår derfor ikke de øvrige ansættelsesvilkår for lærlingen. I den forbindelse skal man være opmærksom på, at der længere nede i punkt 7 er et felt om ”Ansættelsesvilkår i øvrigt:”. I vejledningsteksten står der anført, at arbejdsgiveren i henhold til ansættelsesbevisloven skal give lønmodtageren oplysninger om alle væsentlige vilkår for ansættelsesforholdet, herunder mindst de oplysninger, der er anført i lovens § 2, stk. 2, nr. 1-10. Dette kan man eksempelvis gøre ved at henvise til en kollektiv overenskomst.

Efter seneste praksis fra Tvistighedsnævnet betyder det, at I faktisk skal huske at anføre overenskomsten mellem TEKNIQ og Blik- og Rørarbejderforbundet både i feltet om ”Den kollektive overenskomst inden for uddannelsesområdet er:” og i feltet ”ansættelsesvilkår i øvrigt”. Dermed viser I, at overenskomsten er gældende i virksomheden, og lærlingen kan deri finde sine ansættelsesvilkår foruden løn. Efter seneste praksis må vi desværre konstatere, at man ikke overholder ansættelsesbevisloven, hvis ikke overenskomsten er anført i begge felter.