fbpx
30. januar 2021

Kan fejl i blanket få konsekvenser?

Spørgsmål besvaret af: Kim Koch, advokat og konsulent, TEKNIQ Arbejdsgiverne

Spørgsmål

I forbindelse med ansættelsen af en lærling har vi udfyldt en uddannelsesaftale. Lærlingen påpeger nu, at uddannelsesaftalen ikke er udfyldt korrekt og ikke overholder ansættelsesbevisloven, fordi vi ikke har anført, at elektrikeroverenskomsten mellem TEKNIQ Arbejdsgiverne og Dansk El-forbund er gældende. Men vi har altså anført den i uddannelsesaftalens punkt 8 under feltet ”Den kollektive overenskomst inden for uddannelsesområdet er:” Er det ikke nok?


Svar

Jeg kan godt forstå forvirringen, for I har jo anført den rette overenskomst.

Undervisningsministeriets blanket til uddannelsesaftaler skal dog læses sådan, at feltet ”Den kollektive overenskomst inden for uddannelsesområdet er” kun vedrører lønnen alene. Det felt angår derfor ikke de øvrige ansættelsesvilkår for lærlingen. I den forbindelse skal man være opmærksom på, at der længere nede i punkt 8 er et felt om ”Ansættelsesvilkår i øvrigt:”. I vejledningsteksten står der anført, at arbejdsgiveren i henhold til ansættelsesbevisloven skal give lønmodtageren oplysninger om alle væsentlige vilkår for ansættelsesforholdet, herunder mindst de oplysninger, der er anført i lovens § 2, stk. 2, nr. 1-10. Dette kan man eksempelvis gøre ved at henvise til en kollektiv overenskomst.

Efter seneste praksis fra Tvistighedsnævnet betyder det, at I skal huske at anføre overenskomsten mellem TEKNIQ Arbejdsgiverne og Dansk El-Forbund både i feltet om ”Den kollektive overenskomst inden for uddannelsesområdet er:” og i feltet ”Ansættelsesvilkår i øvrigt” for dermed at vise, at overenskomsten er gældende i virksomheden.

Vi må desværre konstatere, at man ikke overholder ansættelsesbevisloven, hvis ikke overenskomsten er anført i begge felter. Man risikerer derfor at blive mødt med et krav om at betale godtgørelse for mangelfuldt ansættelsesbevis.